A Batman Beyond valódi időbeli kiterjesztése a Batman: The Animated Series világának. Nem csupán annyiból áll, hogy egy "hegyesfülű taknyos" utánozza Bruce Wayne-t, aki ma "Alfredként" kiszolgálja őt. Egy öreg, de szellemileg töretlen mentor szövetkezik Terry McGinnis-szel, akinek személyisége és moralitása hasonlít az ő sajátjához. Az új bűnesetek és a másik tolerálása mindkét embert kölcsönösen tanítja, és ezek a pillanatok jelentik a sorozat erősségét. Terry nem segédfigura, és nem küldönc, hanem egy még nem teljesen kiforrott, de érdemes örököse a denevérmaszknak.
Ugyanígy: az utódszériának megvan a saját, hasonlóan stílusos ellenfél-galériája. Miután annyi sok történet és színes gonosz szerepelt a TAS-ban, a Beyond megtartja azokat, anélkül, hogy részről részre előszedegetné ugyanazokat a jellegzetes bűnözőket (gondoljunk csak Joker hiányára). Modernebb korról révén szó több a tudományos fantasztikum, illetve gyakoribb téma a nagyvállalatok befolyása az átlagemberek életére és tudatára. Maguk az epizódok még mindig lezárt egészek, de kialakul közöttük néhány hosszabb sztorivonal, pl. Powers vagy Tinta eseteiben.
Tény, hogy 52 epizódból kicsit szűkös toplistát összeállítani. De mivel egyedül ezt a szériát tartom méltónak az eredeti rajzfilm 1. két évadjához, igazságosabb, ha a legjobbnak tartott részeit külön kigyűjteni, főként a Beyond-ot még nem ismerők számára.
11.

Dead man's hand
Egy felnőtt ember talán megmosolyogna egy olyan nevet, mint a "Royal Fleuss Gang". De stílusos visszatérő gonoszoknak tartom őket. Azonkívül hihető, hogy egy család egy bevett bűnözési formára "családi hagyományként" tekint, ahol mindig léteznie kell egy Pikk 10-esnek, Bubinak, Dámának, Királynak és Ásznak. Bruce maga említi Terrynek, hogy régen "neki is akadt dolga velük", miként a banda is Terryt hiszi az őket hajdan üldöző, eredeti Batmannek.
Terry megismer egy klubban egy Melanie nevű szőke lányt, aki titkon a "Rojál Flöss Banda" új "10-ese". Ismerős dilemma ez szuperhős-műsorokból: civilben vonzódnak egymáshoz, nem tudván, hogy maszkban ellenfelek. Mindketten úgy érzik, hogy szülőfiguráik a saját életüket erőltetik rájuk. Hogy olyan hagyatékot kellene folytatniuk, ami őket csak elvágja az esélytől, hogy egyszer majd önálló életük legyen.
Más esetben zavart volna egy effajta Capulet-Montague-história, mivel ilyenkor gyakran letompítják a szereplők gondolkodását, a romantikus összképért. Örülök, hogy itt nem ez volt a helyzet: Melanie és Terry is külön-külön akarja, hogy saját élete legyen, és külön-külön adják meg magukat a kötelezettségüknek.
Egyedül Bruce és Terry vitáján éreztem azt, hogy utóbbi hepciáskodva reagál: "Te csak azt akarod, hogy úgy végezzem, mint te. Egyedül." Érveik alapján én hajlok Bruce-szal egyetérteni:
Egyedül Bruce és Terry vitáján éreztem azt, hogy utóbbi hepciáskodva reagál: "Te csak azt akarod, hogy úgy végezzem, mint te. Egyedül." Érveik alapján én hajlok Bruce-szal egyetérteni:
"Nem nagy különbség, ha 1 éjszakát kihagyok."
"1 éjszaka mindig különbséget jelent!"
Az epizód tulajdonképpeni létcélját Bruce zárómondata tisztázza: "Hadd meséljek egy Selina Kyle nevű nőről." Ugyanaz a helyzet: vonzalom két maszkos önbíráskodó között. Ugyanaz a levonandó tanulság is: bármennyire hasonlít a két fiatal, Batmannek köteleznie kell a lányt, hogy vállalja a börtönt, a felelősséget a tetteiért.
Ez egyébként azt is mutatja, hogy a modern Gotham ugyanúgy működik ma, mint rég. Bár Terry nem pont ugyanannyira elhivatott és tragikus sorsú, mint Bruce, de Batmanként élni és cselekedni ugyanazokat az egyéni és/vagy szociális kérdéseket veti fel őneki, mint elődjének.
10.

Zeta
Az android programjának része, hogy feltétlenül óvja magát a leleplezéstől, és amit veszélynek ítél, azt megsemmisítse. Ezért is van, hogy akik külsejét holografikusan felölti, azokat köteles likvidálni. Amikor egy általa lemásolt személy családjában elvegyül, válik képessé felülbírálni és helyteleníteni megépítése fő célját. Innentől kezdve a robotikus elméje viaskodik az áramköreibe táplált programmal. Metaforaként ez az ember egyik nagy konfliktusának megfeleltethető: tudatosan törekedni, hogy jobb személyek legyünk, mint azt génjeink, a születésünkkel kapott ösztöneink megszabják.
Nincs sarkított jófiú-rosszfiú felállás. Zeta bujkál, elrabolja és lemásolja Maxet, majd rombolni kezd. Terrynek meg kell állítania, de van benne annyi humánum, hogy meglássa Zeta emberi vonásait a fémváz mögött. Érdekelt, hogy ez sikerül-e, és ami azt illeti: eredetinek tartom Zeta kinézetét is. (Rövidesen egy 2 évados spin-off sorozat készült Zeta főszereplésével).
9.

Inqueling
Sok bűnöző a gyermekei eltartására fogja, hogy törvényenkívüliként él. "Inque", azaz Tinta karaktere is ilyen. Ez már a 3. epizód, amelyben szerepel, és itt derül ki, hogy mi lehetett az eredeti vélt motivációja a bűnözőéletre: hogy saját és lánya, Deanna anyagi jólétét biztosítsa.
Ez az epizód meglepően őszinte magával, ahhoz képest, hogy miről szól. Nem próbálja meggyötörtnek vagy törődő anyának beállítani Tintát, mégha egy pillanatra annak is tűnik. Sőt: végül saját lánya hátba támadja őt, egy Tinta testét destabilizáló vegyületadalékkal. Deanna oka nemcsak az, hogy Tintához hasonlóan rideg és pénzvágyó, hanem hogy - mint anyja szemére veti - sok pénzt kapott tőle, de ami igazán kellett volna, a szeretete, azt sohasem.
Klisékerülő és elgondolkodtató történet. Deanna voltaképp gyilkolt, de Batmant kisegítve, és most élvezheti a luxust. Terry nem próbálja börtönbe vitetni, hanem még rosszabb büntetést kap tőle: a félelmet, hogy anyja vélhetően életben maradt.
8.


Black out
A Beyond negatív figurái közül Tinta a kedvencem. Direkt nem részleteztem eddig a képességét, mert ez, rögtön a pilot epizód utáni az ő bemutatkozása. Képes tetszés szerint formálni a testét, nagyon gyorsan mozog, számító és kegyetlen. Mondhatni egy doppingolt T-1000-ként harcol.
Őrajta a legszembetűnőbb, hogy nem használja olyan féktelenül az erejét, mint tehetné. És ez nem fogható csak arra, hogy akkor a fél világ őt üldözné. Többször eltöprengtem, vajon miért nem nyársalja fel az ellenfeleit, Denevérruha ide vagy oda. Gyengéit, a vizet és az elektromosságot viszont könnyű volt elhinnem, mivel mégiscsak van szervezete, ami mégse bírhat ki mindent.
Őt is - mint később Shriek karakterét - Derek Powers, a legtöbbször visszatérő antagonista embereként emelik be. Számos dolog meglepett a 20 perc során. Nem hittem volna, hogy a sorozat már ennyire korán meglépi azt, hogy egy gonosztevő megtalálja a Batbarlangot. A legbetegebb pillanatok egyike, mikor Tinta Batman saját torkán folyatja le magát, ezzel is demonstrálva képességeit. És kellemes meglepetés volt, mikor Wayne is besegít Terrynek, olyan sapkát és szemüveget hordva, mint a TAS-ból a Szürke Szellem.
Sok a később visszatérő motívum ebben a részben. Egyrészt Powers-ről kiderül, hogy a pilot-epizódban történt balesete egy új, veszélyes tulajdonsággal ruházta fel, ami fölött az évad végén majd elveszíti az uralmát. Tinta visszatérésekor kerül sor egy nagy jelenetre, ahol Terry fogságba esik, az odahívott Bruce pedig - 20 év óta először - ismét Batman-páncélt ölt, hogy védje magát a nőtől. Az az epizód ugyan nem tartozik a kedvenceim közé, de az az 1 nagyjelenet mindenképp a csúcspillanatok közé tartozik.
7.

Splicers
Ez a rész egyszerre horror és futurisztikus tudománykritika. Cuvier, egy alantas orvos egy génmódosító eljárást árul fiataloknak: pénzért kaphat bárki állati genetikai tulajdonságokat, pl. macskaszerű külsőt, vagy gyíkszerű testvonásokat. Amit Cuvier titkolni próbál, hogy az eljárás intellektuálisan visszafejlődést okoz az alanyon.
Az epizód nyilvánvaló üzenete, hogy csak mert eltérsz valamiben a többiektől, még nem biztos, hogy jobb vagy náluk, és semmiképp nem felsőbbrendű. Harsány cáfolata ez a legtöbb Marvel-sztori premisszájához képest, ahol a mutánsok szuperhősök, vagy az evolúció új lépcsőfoka, ahogy Magneto nevezi őket az X-men-ben.
Ami különösen megragadott, az mikor Cuvier a fogoly Batmanbe fecskendezi a testmódosító szerei egyikét. Bár Terry megszökik, a denevérruha alatt tényleg kezd átváltozni. Kísérteties volt látni, ahogy Terry maga is ráeszmél, hogy kezd elveszni az emberi mivolta. Azért is becsülöm ezt a részt, mert még Barbara Gordonon is - aki a Beyondban többnyire pökhendien lekezeli Terryt - látszik a döbbenet, mikor Terry változását látja.
A legextrémebb pillanatok egyike az egész Beyondban, amikor Terry immár fizikailag is deformáltan megjelenik a Batbarlangban. Futurisztikus Man-Batként előlép az árnyékból, és azt mondja Bruce-nak: "HELP...ME...!"
Cuviert magát nem tartom valami jó antagonisának. Mikor a rendbejött Batman ellen kimérává alakítja saját testét, saját hibájából egy nagy, formátlan szörnyetegesedéssé válik, amire evidens módon pusztulás vár. Az alapötlet, a felvetett kérdéskör, a Terryvel tett borzalom és az öregek reakciója rá az, ami miatt az egyik leghatásosabb epizód lett ez a számomra.
6.
Hooked up
Visszatérő téma, hogy a fiatalságot, főleg a tinédzsereket milyen könnyű technikai újdonságokkal lázba hozni és megvezetni. Különösen akkor, ha az életük látszólag rendben van, lelkükben viszont magányosak és sivárnak látják a való életet. Nincs olyan ember, aki ezt az érzést ne ismerné, és ezt kihasználva pszichés hatalmat szerezni mások fölött a legaljasabb tettek egyike.
Varázsszem ugyan szintén nem tartozik a kedvenc DC antagonistáim közé, de egyébként egészen fifikás visszatérő szereplő, aki az emberek elméjét ördögien tudja illúziókkal manipulálni.
Legújabb mesterkedése egy élethű virtuális fantáziát generál, ami függővé és szolgaivá teszi a használókat. Terryt komoly dilemma elé állítja az eset. Osztálytársa, Max, aki pár epizóddal korábban rájött a titkára, többet akar segíteni a srácnak, minthogy tartja a száját és fedezi őt. Terry hagyja, hogy nyomozzon az ügyben, és mikor kipróbálja az illúziókeltő masinát, maga is a hatása alá kerül. Szó szerint olyan érzés, mint a drogok.
Ez olyan helyzet, ami sajnos a való életben is könnyen bekövetkezhet: egy jóbarátunkat testileg/szellemileg lezülleszti egy biológiai függőség. Mindkét szereplő számára próbatételt jelent az eset: Terrynek meg kell tanulnia megtartani a hidegfejűségét egy ilyen kríziskor, ahol hozzá közel állók, esetleg a titkának ismerői kerülnek bajba.
Max-nek pedig saját szándékaiban kell megerősödnie, hogy tényleg ne pusztán barát legyen, hanem hasznos segítője. Az itt megismert háttere persze korántsem olyan szomorú, mint ami Bruce-szal és Terryvel történt. Viszont azzal, hogy a végén önakaratból szegül ellen Varázsszem befolyásának, érdemessé válik Terry - addig csak kényszerűen megadott - bizalmára. Nem arról van szó, hogy fegyvertárssá válik, vagy ilyesmi, hanem megtalálja a helyét Terry küldetésében.
5.


Rebirth
A sorozat dupla nyitóepizódja evidens módon az egyik legjobban megírt nemcsak a Beyondon belül, de bármilyen DC animációs műsorban.
A prológus meglepően szomorúan indít: Bruce már nyugdíjas korú, Alfred elhunyt, Batman pedig segédei nélkül, szívproblémáktól hátráltatva harcol. A kritikus pont akkor következik be, mikor egy nő mentésekor az egyik elrabló fegyverét Bruce majdnem elsüti, és ettől a kimerült ember megrémül. 20 később Terry okosan ismeri föl: "Valami történt önnel. És nemcsak az, hogy kiöregedett."
Könnyű belátni, hogy Wayne ott és akkor helyesen tette, hogy lezárta titkos életét. A hiba az volt, hogy magánéletét is évekig hagyta kiüresedni: cégét, baráti kapcsolatait, adományai felügyeletét - hasonlóan, mint A sötét lovag - Felemelkedés premisszájában. Ebből a vak életmódból rázza fel Wayne-t, mikor Terry segít neki, és felfedezi a Batbarlangot.
Terry személyes oka, hogy Batmanné váljon, majdnem olyan összetett, mint a Batman: Kezdődikben Bruce-é. Derek Powers, a Wayne Enterprise igazgatója ideggáz-gyártát folytat a cégben. Mikor Terry apjához kerül az ezt bizonyító diszk, Powers egy Jokert imitáló huligán bandával megöleti őt. Ezt ügyesen összefonják Terry és Bruce 1. találkozásával: könnyen lehet, hogy ugyanaz a banda, akikkel korábban McGinnis saját összetűzésbe került. Kész az indíték.
A prológus meglepően szomorúan indít: Bruce már nyugdíjas korú, Alfred elhunyt, Batman pedig segédei nélkül, szívproblémáktól hátráltatva harcol. A kritikus pont akkor következik be, mikor egy nő mentésekor az egyik elrabló fegyverét Bruce majdnem elsüti, és ettől a kimerült ember megrémül. 20 később Terry okosan ismeri föl: "Valami történt önnel. És nemcsak az, hogy kiöregedett."
Könnyű belátni, hogy Wayne ott és akkor helyesen tette, hogy lezárta titkos életét. A hiba az volt, hogy magánéletét is évekig hagyta kiüresedni: cégét, baráti kapcsolatait, adományai felügyeletét - hasonlóan, mint A sötét lovag - Felemelkedés premisszájában. Ebből a vak életmódból rázza fel Wayne-t, mikor Terry segít neki, és felfedezi a Batbarlangot.
Terry személyes oka, hogy Batmanné váljon, majdnem olyan összetett, mint a Batman: Kezdődikben Bruce-é. Derek Powers, a Wayne Enterprise igazgatója ideggáz-gyártát folytat a cégben. Mikor Terry apjához kerül az ezt bizonyító diszk, Powers egy Jokert imitáló huligán bandával megöleti őt. Ezt ügyesen összefonják Terry és Bruce 1. találkozásával: könnyen lehet, hogy ugyanaz a banda, akikkel korábban McGinnis saját összetűzésbe került. Kész az indíték.
Az egyetlen dolog, ami kicsit zavaró, az Terry és Bruce kezdeti modora. Mikor Terry ellopja Bruce egyik ruháját - pont azt, amelyiket utoljára használta -, az egyik túl könnyelmű, a másik túl akarnokoskodó. Értem, hogy Terry felvállalja, amit Bruce nem tud, de egyikük sem úgy viselkedik, mintha a maszk erkölcsi értékét tartanák szem előtt. Egyik elcsórta a másik játékszerét, amaz morcos. Ennyi. Aztán persze ráállnak a konszenzusra.
És mikor Bruce ellátogat a McGinnis házba, rejtjelesen felajánlja Terrynek, hogy az új Batman lehessen. Ígéretes kezdet ez, ami bíztató kezdőlökést adott a 3 évados TV-szériának. És humoros szituáció is, hogy miután Bruce egy bénítóprogrammal majdnem megölette Terryt, most az anyja előtt eljátssza a hálás idős urat.
Én azt hiszem, hogy a készítők Powerst idővel az új Batman fő nemezisévé akarhatták emelni: Powers balesetet szenved a gáztól, és titokban egy bizarr képességre tesz szert. Először még szövetbeültetésekkel elleplezi a külvilág előtt új alakját, a bűnöző Blight-ot, aztán ennek kudarcával közveszélyes elemmé válik. Sajnálom, hogy a rajzfilmben sosem került sor tisztes leszámolásra Terry és Powers között.
4.

Lost soul
Ez derül ki akkor, mikor a ruháját irányítás alá vonja egy élő program. Ez egy már elhunyt üzletember tudata, melyet adatálisan lényegítettek át számítógépbe. A testetlen ember terve, hogy saját élő unokája tudatába költözzön, miközben az ő saját elméjét kitörli. Szerintem érdekesebb lett volna, ha megelégszik a Batöltözettel, mint új fizikai valóval, és nemcsak azért kell Terrynek harcolni vele, mert ő az aktuális rosszfiú.
Terry a ruha ellenében csak egy szemvédő maszkot és Bruce egyik régi övét viszi el. Ez nem arra szolgál, hogy a személyazonosságát védje vele. Azért ismerhető fel Terry könnyen, hogy jobban kirajzolódjon a felállás: Terry McGinnis kontra Batman (azaz inkább Batsuit). Hasonló ez ahhoz, mikor a TAS-ban Bruce Wayne egy mesterséges álmában küzdött a benne lakozó Batmannel.
A rész végén elhangzik egy gondolat, ami később a Return of the Joker-ben is visszaköszön. Mikor Bruce hozzálát a tönkrement ruha javításához, egyszersmind emlékezteti a fáradt Terry-t az eset tanulságára:
"Terry! Csak a szerelés kapott kimenőt. Batman nem."
A rész végén elhangzik egy gondolat, ami később a Return of the Joker-ben is visszaköszön. Mikor Bruce hozzálát a tönkrement ruha javításához, egyszersmind emlékezteti a fáradt Terry-t az eset tanulságára:
"Terry! Csak a szerelés kapott kimenőt. Batman nem."
3.

Meltdown
Victor Freeze az, akivel a Beyond - eltekintve attól, hogy az elején mégcsak a feje szerves - legközelebb hozza a halhatatlanságot a megvalósíthatóság látszata felé. Powers saját titkolt állapotára az új testbe költöztetés eljárását tesztelteti Freezen. Amikor sikerül, sokáig úgy tűnhet, hogy Freeze-nek sikerül új életet kezdeni, testileg és szociálisan is.
Az epizód igen sok figyelmet szentel annak, hogy Freeze-t megint érző lénynek láthassuk, akárcsak a Heart of Ace idején. Komolyan el lehet hinni róla, hogy talán most végre sikerül megváltoznia, főleg miután már annyi bűnözőnél láttuk a sikertelen megjavulási próbálkozást a rajzfilmekben. Nem lehet tudni, vajon Terry vagy Bruce véleménye-e a helytálló:
"Az a Freeze, akit én láttam, nem tenne így."
"Amit láttál, az egy kísértet volt."
Mikor aztán az új teste is kezd inaktívvá válni 0° feletti hőmérsékleten, mint a régi, persze minden a visszájára fordul. A Powers-nak dolgozó Dr. Stephanie Lake foglyul ejti, és nyíltan kísérleti patkányként bánik vele. Freeze tehát önhibáján kívül, a környezete romlottsága miatt sodródik vissza haragos, destruktív énjéhez.
Korábban saját sírjának látogatása megérlelte benne a szándékot, hogy új életet kezdjen, egyszersmind kárpótolva régi áldozatait is. Most, mikor halálra fagyasztja a doktornőt, mindkét célját egyszerre adja föl: már nem akar mást, mint a halálban megpihenni. Így Batmannek sem hagyja, hogy megmentse az életét: "Higgye el: maga az egyetlen, akit érdekel."
Az epizód igen sok figyelmet szentel annak, hogy Freeze-t megint érző lénynek láthassuk, akárcsak a Heart of Ace idején. Komolyan el lehet hinni róla, hogy talán most végre sikerül megváltoznia, főleg miután már annyi bűnözőnél láttuk a sikertelen megjavulási próbálkozást a rajzfilmekben. Nem lehet tudni, vajon Terry vagy Bruce véleménye-e a helytálló:
"Az a Freeze, akit én láttam, nem tenne így."
"Amit láttál, az egy kísértet volt."
Mikor aztán az új teste is kezd inaktívvá válni 0° feletti hőmérsékleten, mint a régi, persze minden a visszájára fordul. A Powers-nak dolgozó Dr. Stephanie Lake foglyul ejti, és nyíltan kísérleti patkányként bánik vele. Freeze tehát önhibáján kívül, a környezete romlottsága miatt sodródik vissza haragos, destruktív énjéhez.
Korábban saját sírjának látogatása megérlelte benne a szándékot, hogy új életet kezdjen, egyszersmind kárpótolva régi áldozatait is. Most, mikor halálra fagyasztja a doktornőt, mindkét célját egyszerre adja föl: már nem akar mást, mint a halálban megpihenni. Így Batmannek sem hagyja, hogy megmentse az életét: "Higgye el: maga az egyetlen, akit érdekel."
Powers itt használja először fegyverként az ideggáz okozta képességét. Nem rendkívüli, de kétség kívül izgalmas felállás, ahogy előbb Freeze-zel, majd Batmannel szemben használja a radioaktív testaurája nyalábjait. Ez az epizód egyszerre izgalmas, megható és méltó búcsú Mr. Freeze-től.
2.

Babel
Shriek az egyik legsajátosabb kinézetű gonosztevő, akivel Terry a 3 évad során szembekerül. A különleges öltözéke a környezetében minden hanghullámot kontrollálni tud. Míg az elején Powers felbujtására ténykedik, rövidesen megcsinálja a saját nagy tervét. A Babel-ben egyik percről a másikra összezavarja a hanghullámok egész Neo-Gothamben. Terry és Bruce is csak arra eszmél, hogy egyszeriben már nem értik egymás szavait. Ez a szituáció lehengerlő: egy szemmel nem látható, kifinomult, már-már impozáns zűrzavar.
Ezt teszi teljessé Shriek követelése, hogy A Köpenyes Keresztes adja ki magát neki, és akkor megszünteti a zavarást. És akárcsak A sötét lovagban Joker követelésekor, most is végig kétséges, milyen döntést hoz meg a főszereplő. Komoly és feszültséggel teli az egész jelenet, ahogy Barbara közli a tényállást a két férfival:
"Ha Batman kell neki, itt vagyok neki én.""Nem. Neki a másik Batman kell."
És örülök neki, hogy előbb Terry, majd rögvest távozása után Bruce is felismeri Shriek módszerét:
"A tornyok! Hatalmas hangvillaként használja az épületet."
És mikor miután már minden elrendeződött, Bruce megkérdezi Terrytől: ha nem jön rá Shriek módszerére, feladta volna-e magát. Én azt gondolom, igen. Ha a várost érő általános veszély forrását Batmannek nincs reális esélye megtalálni és megfékezni, de közvetve ő a kiváltóok, akkor többet segít a városnak önmaga feladásával.
1.

Out of the past
Amikor a TAS-epizódokból állítottam fel Top-11-es listát, azt írtam, hogy Ra's al Ghul a kedvenc gonosz karakterem onnan. Ezt itt már nem tudnám elmondani, de a legdémonibb tervet változatlanul őtőle látom itt is.
Bruce-t sok év után megkeresi Talia, Ra's lánya, és felajánlja neki a Lazarus-Forrás fiatalító képességét.
Bruce-t sok év után megkeresi Talia, Ra's lánya, és felajánlja neki a Lazarus-Forrás fiatalító képességét.
Miután Bruce valóban megfiatalodik, Terryvel rájönnek, hogy Talia valójában halott, és a testébe Ra's töltötte át elektronikusan a tudatát. Ugyanezt próbálja meg Bruce-szal, ám a jelenlegi Batman megmenti mindkettejüket, hogy aztán Ghul eltűnjön a romba dőlt épületben.
Mind közül ez a legsokatmondób epizód a számomra. Remekül megírt az, ahogy Ghul belecsalja Bruce-t az ajánlat elfogadásába, megrendezve egy nő megtámadását az utcán. Ra's tudja, hogy Bruce sosem használná a Forrást csak a saját halála kerülgetése miatt. Ezért aztán tenni akarásán keresztül veszi rá, hogy Terryvel elkísérjék őt.
És annak is oka van, hogy Ra's ezt éppen most terveli ki. Korábban csak genetikailag egyező személyen tudta végrehajtani a tudat-átültetést. És külön örültem neki, hogy nem mondd az epizód ellent egy korábbi szabálynak, miszerint ugyanannál a személynél egyre kevesebb ideig tart a forrás fiatalító hatása. Az új testbe költözéssel ez a probléma kiküszöbölhető.
És annak is oka van, hogy Ra's ezt éppen most terveli ki. Korábban csak genetikailag egyező személyen tudta végrehajtani a tudat-átültetést. És külön örültem neki, hogy nem mondd az epizód ellent egy korábbi szabálynak, miszerint ugyanannál a személynél egyre kevesebb ideig tart a forrás fiatalító hatása. Az új testbe költözéssel ez a probléma kiküszöbölhető.
Fantasztikus pillanat, amikor Terry és az újra középkorú Bruce közösen verik el Ghul embereit, kiegészítve a TAS-témazene elektronizált változatával. Nem igazán tanulságok levonásáról szól az egész, hanem elfogadni az emberi lét korlátait. Bruce megbékél a tudattal, hogy mindenki halandó és a teste lassú elerőtlenedésre van ítélve. Taliának tulajdonképpen lelkével történt meg ugyanez.
Még jobban örültem volna, ha a halhatatlanság körüli témázás után kicsit újszerűbb tanulsághoz jutunk el, minthogy törődjünk bele. Ez majd talán egy másik rajzfilmre marad.
(Megjegyzés: szerintem Ra's csak azért képes váltogatni a hangját Talia és Ra's között, hogy az őt alakító szinkronszínész ismét szerepelhessen. De érdekes adaléknak tartom; ahogy Taliaként Bruce-t csábítgatja, Terry későbbi mondatát látom igazolva: "Ez a legbetegebb dolog, amit valaha láttam!")
Még jobban örültem volna, ha a halhatatlanság körüli témázás után kicsit újszerűbb tanulsághoz jutunk el, minthogy törődjünk bele. Ez majd talán egy másik rajzfilmre marad.
(Megjegyzés: szerintem Ra's csak azért képes váltogatni a hangját Talia és Ra's között, hogy az őt alakító szinkronszínész ismét szerepelhessen. De érdekes adaléknak tartom; ahogy Taliaként Bruce-t csábítgatja, Terry későbbi mondatát látom igazolva: "Ez a legbetegebb dolog, amit valaha láttam!")

Nos hát, ez lett volna a személyes kedvenc epizódjaim listája. Utószóként még annyit: 2 nagy hiányosság róható fel a Beyondnak, ami például a japán rajzfilm-sorozatokra nem jellemző: egyrészt a több részen átívelő sztoriszálak, mint:
- Powers és Terry elvárható végjátéka;
- Terry és Dana hol van, hol nincs típusú kapcsolata;
- hogy Bruce-nak Terry segítése után is része lehet-e a békés öregkorban;
- hogy Terry végképp Batman marad-e, vagy leteszi a köpenyt, és megpróbál családot alapítani;
mindezek nem kapnak tisztességes lezárást. A következő Batmant is szerepeltető rajzszéria, a Juistice League válaszolja meg utolsó epizódjában a fenti felvetések többségét az Epilogue c. epizódban, mely 65 évvel a TAS kezdete után játszódik. Aki az ottani zárást nem fogadja el, azzal tudatom, hogy a Beyond idősíkja már a képregényeknek is részét képezi, és ott némiképp bővebben kitérnek ezekre a részletekre.
Boldog és nagyszerű új esztendőt!